تغییر دامنه نوسان در بازار سرمایه از امروز

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، دامنه نوسان در بازار سرمایه از امروز(25 بهمن ماه) از مثبت و منفی پنج به مثبت شش و منفی دو تغییر می نماید؛ اتفاقی که تا اطلاع ثانوی اجرا خواهد شد و با هدف تعادل بخشی به این بازار گرفته شده است.

تغییر دامنه نوسان در بازار سرمایه از امروز

به گزارش وبلاگ کاتالوگ به نقل از ایسنا، چراغ قرمزهای پی در پی بازار سرمایه مسئولان را بر آن داشت تا دست به تغییر قوانین این بازار بزنند و بر این اساس قرار شد دامنه تغییرات تغییر کند. اتفاقی که به گفته فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی چندی است بحث آن مطرح است و پیش از این نیز پیشنهاد منفی و مثبت دو برای دامنه نوسان مطرح شده بود اما رای نیاورده بود. در نهایت تغییر دامنه نوسان از متقارن به نامتقارن در یکی از جلسات شورای عالی بورس تصویب شد تا این تغییر از امروز اجرایی گردد.

تغییر دامنه نوسان از متقارن به نامتقارن در بازار سرمایه کشور اتفاق بی سابقه ای است اما بورس بعضی کشورها تجربه آن را داشته اند.

برای مثال دامنه نوسان در بورس شنزن در سال های 1990 و 1991 یک بار مثبت یک و منفی پنج و یک بار منفی دو و مثبت پنج نامتقارن شد. در کشورهای حوزه خلیج فارس هم در سال گذشته به دلیل شرایطی که کرونا ایجاد کرد، این اتفاق در کشورهایی مانند کویت و ابوظبی افتاد.

البته صاحب نظران بر این باورند اعمال این تغییر در بازار سرمایه باعث بازگشت تعادل بلند مدت در این بازار نخواهد شد و شاید مسکنی کوتاه مدت برای کشیدن ترمز نزول های پی در پی این بازار باشد.

در واقع عواملی از جمله ابهام در قیمت دلار، شرایط مذاکره بین ایران و آمریکا، قیمت گذاری دستوری بعضی صنایع و... زیر سایه بی اعتمادی سهام داران به تالار شیشه ای باعث شده طی هفته های گذشته حتی سهم های بنیادی زیر ارزش ذاتی خود معامله شوند و به نظر میرسد تا ابهامات مذکور رفع نگردد و اعتماد سهام داران به بازار سرمایه برنگردد، نمی توان انتظار رشد شارپی در این بازار را داشت.

منبع: جام جم آنلاین

به "تغییر دامنه نوسان در بازار سرمایه از امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر دامنه نوسان در بازار سرمایه از امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید