خونریزی معده از علائم کرونا است؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، متخصص گوش و حلق و بینی با اشاره به نکاتی کاربردی برای برطرف اختلالات بویایی کرونا، هشدار داد: خونریزی معده نیز از علائم ابتلا به کروناست؛ در افرادی که خونریزی معده دارند، مدفوع، قیری رنگ می گردد.

خونریزی معده از علائم کرونا است؟

دکتر کامران خداکرمی با بیان این که از دست دادن حس بویایی جزو نخستین علائم شناخته شده کرونا بوده است، اظهار کرد: الان می توان گفت یکی از قطعی ترین علائم کرونا، از دست دادن حس بویایی است؛ از دست دادن حس بویایی باعث می گردد غذاها برای فرد، طعمی نداشته باشند و حتی حس چشایی شیرینی و تلخی نیز از بین می رود.

وی با بیان این که از دست دادن حس بویایی به دلیل عصب دوست (نوروتروپ) بودن ویروس کروناست، افزود: از دست دادن حس بویایی و چشایی بسیار مهم است زیرا بسیاری از عملکردهای انسان را تحت تأثیر قرار می دهد و افراد ممکن است در پی از دست دادن حس بویایی و چشایی، دچار افسردگی شدید و تغییرات خلق و خو و اضطراب شوند.

خداکرمی ادامه داد: همراه با از دست دادن حس بویایی، ممکن است علائم کج خلقی شدید و حتی تحت تأثیر قرار دریافت و اختلال عملکرد جنسی نیز بروز پیدا کند.

متخصص گوش و حلق و بینی افزود: یکی دیگر از علائم کرونا می تواند پاروسمی (بویایی پریشی) یا فانتوسمی (توهم بویایی) باشد؛ پاروسمی یعنی چیزی بوی بد ندارد اما فرد آن را بد بو احساس می نماید؛ فانتوسمی نیز به این معناست که هیچ بوی بدی وجود ندارد اما فرد دائماً بوی لجن، فاضلاب یا پیاز و بوهای بد را احساس می نماید؛ در این مواقع گاهی فرد حس می نماید خلط شدیدی پشت گلوی اوست؛ در صورت بروز این مشکل، ممکن است شست وشوی بینی با سرم شست وشو، تا حدی به بیمار یاری کند.

خداکرمی اعلام کرد: توهم بویایی و احساس بوی بد می تواند از ابتدای ابتلا به کرونا رخ دهد یا این که در بعضی از بیماران که دچار از دست دادن حس بویایی شده اند پس از بازگشت حس بویایی، توهم بویایی و احساس بوی بد ایجاد گردد؛ یعنی ممکن است فرد مبتلا، یکسری بوهای خوب را متوجه گردد اما همراه با آن، توهم بوی بد را نیز داشته باشد.

اختلال بویایی ناشی از کرونا را چگونه درمان کنیم؟

وی درباره روش های درمان اختلالات بویایی توضیح داد: در هنگام از دست دادن بویایی، داروهایی مانند ویتامین آ، ویتامین های گروه ب، روی و بعضی از داروهای دیگر توسط پزشک تجویز می گردد. در درمان احساس و توهم بوی بد، بیماران باید از هرگونه بوی بد یا تند دوری نمایند و تا حد امکان از خوردن مواد غذایی دارای بوی تند مانند سیر، پیاز، ادویه های تند پرهیز نمایند.

این متخصص گوش و حلق و بینی توضیح داد: بیماران دچار توهم بویایی یا بیمارانی که بوی بد در بینی خود احساس می نمایند؛ باید سعی نمایند با روشهایی بویایی خود را به حالت عادی برگردانند؛ بوییدن روغن بادام تلخ، هسته آلبالو یا عطرهایی که اسانس و عصاره گل رز دارند؛ همچنین اسانس نعنا، اکالیپتوس و پوست لیمو می تواند محرک های خوبی برای بویایی باشد.

وی افزود: در بوییدن عطرهای دارای اسانس های گفته شده، باید توجه کرد که در این عطرها از الکل استفاده نشده باشد؛ بوییدن دارچین، رازیانه و زیره نیز می تواند به بهبود اختلال بویایی یاری کند.

خداکرمی ادامه داد: بیماران دچار اختلال بویایی می توانند پس از بوییدن هر یک از این محرک های بویایی، دانه قهوه را بو نمایند و سپس یکی دیگر از محرک های بویایی و اسانس های گفته شده را استشمام نمایند؛ استفاده از این روش همراه با مصرف ویتامین های گفته شده می تواند باعث بهبود اختلال بویایی در بیماران مبتلا به کرونا گردد.

وی با بیان این که تجویز داروها برای برطرف اختلالات بویایی فقط باید از سوی پزشک صورت بگیرد؛ هشدار داد: داروهایی مانند کورتون های موضعی،تئوفیلین و گاباپنتین از جمله داروهایی هستند که حتماً باید تحت نظر پزشک مصرف شوند در غیر این صورت عوارض شدیدی در فرد ایجاد مینمایند.

خونریزی معده، علامت جدید کرونا

این متخصص گوش، حلق، بینی و جراحی سر و گردن با اشاره به این که ویروس کرونا اختلالات انعقادی ایجاد می نماید، بیان نمود: اخیراً علامت خونریزی معده، در کسانی که مشکل خاصی ندارند دیده می گردد که این علامت را می توان از علائم ابتلا به کرونا دانست. در افرادی که خونریزی معده دارند، مدفوع قیری رنگ می گردد. این علامت باید حتماً جدی گرفته گردد.

وی با بیان این که خارش و راش پوستی نیز ممکن است در بعضی از بیماران مبتلا به کرونا ظاهر گردد؛ بیان نمود: این خارش پوست ممکن است قبل از علائم ریوی و یا بعد از علائم ریوی ابتلا به کرونا بروز پیدا کند.

به تست پی سی آر منفی اعتماد نکنید!

خداکرمی تأکید کرد: اگر فردی علائم بیماری کرونا را داشته باشد اما تست PCR او منفی گردد، به این معنا نیست که فرد کرونا ندارد؛ تست پی سی آر منفی در افرادی که علائم اصلی ابتلا به ویروس کرونا را دارند هیچ ارزشی ندارد اما اگر تست پی سی آر مثبت گردد به معنای ابتلای قطعی فرد به کروناست.

وی نابویایی، ناچشایی، درد قفسه سینه، سرفه، دردهای عضلانی، تب و لرز، خونریزی پوستی همراه با خارش شدید پوستی بدون زمینه آلرژی، اسهال و تهوع را از علائم اصلی و مهم ابتلا به کرونا عنوان و اعلام کرد: البته به غیر از نابویایی و ناچشایی، مابقی علائم باید در کنار علامت های دیگر ارزیابی گردد.

منبع: همگردی

به "خونریزی معده از علائم کرونا است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خونریزی معده از علائم کرونا است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید