اسکاتلند و ایرلند شمالی استقلال می خواهند

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، حزب ملی اسکاتلند روز شنبه همزمان با دست و پنجه نرم کردن انگلیس با کووید 19 و تأثیر بریگزیت، نقشه راهی برای همه پرسی منتشر کرد و برنامه هایی برای رأی گیری دوباره استقلال اسکاتلند ارائه داد.

اسکاتلند و ایرلند شمالی استقلال می خواهند

به نقل از رویترز، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس که باید با همه پرسی جدید موافقت کند، این طور استدلال می نماید که بعد از رد استقلال توسط رأی دهندگان اسکاتلندی در 2014، دیگر نیازی به رأی گیری تازه نیست.

اما حزب ملی اسکاتلند گفته است اگر در انتخاباتی که برای 6 مه (16 اردیبهشت) برنامه ریزی شده بیشتریت مجلسی را به دست بیاورد، لایحه خود را تصویب می نماید تا پس از سرانجام همه گیری کووید 19، همه پرسی برگزار گردد.

این حزب می گوید دولت انگلیس یا مجبور خواهد شد با همه پرسی موافقت کند یا به منظور مخالفت با مبنای حقوقی همه پرسی، باید اقدام قانونی انجام دهد.

به گفته حزب در تاریخ 24 ژانویه، این چالش قانونی شدیداً مورد مخالفت حزب ملی اسکاتلند قرار می گیرد.

نظرسنجی ها حاکی از آن است ملی گرایان اسکاتلند در صدد کسب بیشتریت بی سابقه ای در انتخابات مجلس اسکاتلند هستند.

اسکاتلندی ها در همه پرسی سال 2014 به نسبت 55 در مقابل 45 درصد، علیه استقلال رأی دادند اما موضوع بریگزیت و نحوه رسیدگی دولت بریتانیا به بحران کووید 19، حمایت از حزب ملی اسکاتلند را افزایش داده و بیشتر نظرسنجی ها نشان می دهد بیشتریت در حال حاضر موافق جدایی اسکاتلند از بریتانیا هستند.

نظرسنجی که روز شنبه در وب سایت The Times منتشر شد، تهدید بالقوه دیگری را برای آینده بریتانیا نشان داد؛ آن هم اینکه 51 درصد رأی دهندگان ایرلند شمالی گفته اند خواستار یک همه پرسی در خصوص آینده خود در 5 سال آینده هستند، در حالی که 44 درصد با این همه پرسی مخالف بودند.

طبق این نظرسنجی، 42 درصد مردم ایرلند شمالی حامی ایرلند متحد هستند، در حالی که 47 درصد با جدایی ایرلند شمالی از بریتانیا مخالف هستند.

بریتانیا متشکل از ولز، اسکاتلند، ایرلند شمالی و انگلیس است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "اسکاتلند و ایرلند شمالی استقلال می خواهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکاتلند و ایرلند شمالی استقلال می خواهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید